Trędowata - DVD

  • Add feedback:
  • Manufacturer: TVP
  • Weight: 0.1 kg
  • Availability: Usually within 24 hours.
  • 24.90 zł
Trzecia ekranizacja wydanej w 1908 r. powieści Heleny Mniszkówny (do 1939 r. książka była wznawiana przeszło 20 razy). Tytuł Trędowata stał się w powszechnej świadomości symbolem kiczu, hasłem wywołującym charakterystyczne reakcje - miażdżące opinie krytyków i aplauz tzw. szerokiej publiczności.
Tytuł oryginalny: Trędowata
Wydanie: 1 DVD
Reżyseria: Jerzy Hoffman
Obsada: Andrzej Piszczatowski, Józef Para, Janusz Bylczyński, Zbigniew Józefowicz, Piotr Fronczewski, Mariusz Dmochowski, Gabriela Kownacka, Anna Dymna, Irena Malkiewicz, Lucyna Brusikiewicz, Czesław Wołłejko, Jadwiga Barańska, Leszek Teleszyński, Elżbieta Starostecka, Barbara Drapińska

Opis: Trzecia ekranizacja wydanej w 1908 r. powieści Heleny Mniszkówny (do 1939 r. książka była wznawiana przeszło 20 razy). Tytuł Trędowata stał się w powszechnej świadomości symbolem kiczu, hasłem wywołującym charakterystyczne reakcje - miażdżące opinie krytyków i aplauz tzw. szerokiej publiczności. Z takim przyjęciem spotkały się obie przedwojenne adaptacje filmowe - niema z 1920 r., w reżyserii Edwarda Puchalskiego i Józefa Węgrzyna, z Jadwigą Smosarską i Bolesławem Mierzejewskim, oraz dźwiękowa z 1936 r., w reżyserii Juliusza Gardana, z Elżbietą Barszczewską i Franciszkiem Brodniewiczem w rolach nieszczęśliwych kochanków. Ordynat Michorowski poznaje guwernantkę swej kuzynki Luci. Zakochuje się w pannie Stefanii Rudeckiej, zdobywa jej wzajemność. Ich miłość bulwersuje arystokratyczne środowisko. Szlachetnie urodzone damy i wykwintni panowie podczas balu jednoznacznie dają odczuć ubogiej dziewczynie, że wśród nich zawsze będzie trędowata, a jej małżeństwo z panem na Głębowiczach byłoby niewybaczalnym mezaliansem. Zrozpaczona Stefcia biegnie w strugach ulewnego deszczu przez park. Wkrótce spełni się to, co jej przeznaczone.

Dodatki: bezpośredni dostęp do scen
Format i język dźwięku: polski (mono)
Napisy: brak
Format obrazu: 4:3

Czas: 91 minut
Rok produkcji: 1976