ZŁOTA SETKA TEATRU TELEWIZJI IV - 5xDVD

  • Add feedback:
  • Manufacturer: TVP
  • Weight: 0.3 kg
  • Availability: Realization time - 3 to 5 days.
  • 89.90 złWydanie: 5 x DVD

W ponad pięćdziesięcioletniej historii Teatru Telewizji powstało dla tej sceny kilka tysięcy przedstawień. Większość z nich zachowała się w telewizyjnym archiwum, stanowiąc niepowtarzalną w skali światowej kolekcję. Na liście "Złotej Setki" znalazły się realizacje dzieł klasyków polskich i obcych, utwory współczesnych autorów rodzimych i obcojęzycznych, lekkie komedie i wielkie narodowe dramaty.

CYRANO DE BERGERAC
Historia z gatunku płaszcza i szpady.Cyrano de Bergerac - dzielny, gaskoński szlachcic, obdarzony ogromnym nosem - kocha się bez wzajemności w pięknej Roksanie, która darzy uczuciem Christiana. Cyrano z miłości do Roksany pomaga mu zdobyć jej względy i rękę, pisząc za niego listy miłosne. Książę, który pragnie poślubić Roksanę, wysyła ich na wyprawę wojenną. Christian ginie, a Cyrano przez wiele lat po jego śmierci odwiedza regularnie Roksanę, ujawniając jej swą miłość i rolę w całej historii dopiero na łożu śmierci.

FERDYDURKE
Bohaterem tej filozoficznej powieści Witolda Gombrowicza jest trzydziestoletni Józio, któremu śni się, że został cofnięty do czasów gimnazjum. W trakcie tego "snu na jawie", ubrany w szkolny mundurek, walczy przeciwko upupianiu, czyli narzucaniu jemu i innym uczniom ról - czyli tzw. "gęb". Gęby te to nic innego jak wtłaczane pod pozorem nowoczesności, swobody obyczajowej formy konformizmu społecznego. Jego potyczki z resztą świata kończą się "kupą" wobec czego, za namową swojego szkolnego kolegi "Miętusa" ucieka w poszukiwaniu "człowieka bez formy".

Groteskowy dystans wobec świata i psychologiczny rozdźwięk pomiędzy dorosłością a niedojrzałością bohatera gwałtem przebranego za uczniaka - są źródłem specyficznego komizmu tej powieści, a także jej adaptacji telewizyjnej.

ICH CZWORO
Realistyczna, precyzyjnie pod względem psychologii bohaterów skonstruowana historia trójkąta małżeńskiego przedstawiona w jednej z najbardziej znanych komedii Gabrieli Zapolskiej.

Mąż - inteligent który ożenił się z pustą i głupią córką właścicielki pralni w nadziei na błogi spokój, który pozwoliłby mu zagrzebać się ulubionych książkach i papierach pod czułym, troskliwy okiem kochającej żony.

Żona - ograniczona, płytka egoistka o umyśle dziecka która wyszła za mąż dla tzw. kariery. Gdy już nacieszyła się dobrobytem i pozycją towarzyska zapragnęła urozmaicenia monotonii życiowej i bezmyślnie rzuciła się w objęcia pierwszego napotkanego durnia.

Fedycki - Kochanek żony, który z głupotą łączy cynizm, zepsucie i brak wszelkich hamulców moralnych. Kieruje nim tylko i wyłącznie żądza i chęć zakosztowania wszystkich rozkoszy żywota.

Dziecko - Lusia, niezawiniona ofiara głupoty ludzi, wśród których przyszło jej żyć.

Mania - Ta skromna domowa szwaczka staje się w końcu następczynią żony w domu profesora. Sprytnie zjednała sobie profesora i zagarnęła władzę w jego domu w swoje ręce.

KŁOPOTY TO MOJA SPECJALNOŚĆ
Adaptacja powieści Raymonda Chandlera ze znakomitą rolą niezapomnianego Jerzego Dobrowolskiego, który wcielił się w postać słynnego detektywa Philipa Marlowe'a. Charakterystyczny dla głównego bohatera zdystansowany i żartobliwy ton narracji został przez twórców znakomicie zestawiony z dramatyzmem wydarzeń.

Panna Hunt, dziewczyna pracująca dla właściciela kasyna, nawiązuje romans z młodym mężczyzną, który ma odziedziczyć ogromny spadek po matce pod warunkiem, że się ożeni. Ojciec chłopaka wynajmuje prywatnych detektywów, aby odsunęli dziewczynę od syna. Jeden z detektywów zostaje zabity przez ludzi właściciela kasyna i odtąd detektyw Philips Marlowe zmuszony jest działać sam.

NOC LISTOPADOWA
Słynny spektakl Andrzeja Wajdy przeniesiony ze sceny Starego Teatru w Krakowie w plener ulic Warszawy, do Łazienek i Belwederu. Historia zbrojnego powstania podchorążych z 29 listopada 1830 roku przeciw carskiemu namiestnikowi Wielkiemu Księciu Konstantemu rozgrywa się w dwóch płaszczyznach - historycznej i metaforycznej.
Obok autentycznych uczestników wydarzeń tamtej nocy w utworze Wyspiańskiego występują mityczni bogowie rozgrywający swoje racje. Patetyczna muzyka Zygmunta Koniecznego nadaje szczególny ton i sens poezji Wyspiańskiego.

 
Kategoria: teatr TV

Czas trwania:
CYRANO DE BERGERAC - 108 min.
FERDYDURKE - 123 min.
ICH CZWORO - 82 min.
KŁOPOTY TO MOJA SPECJALNOŚĆ - 57 min.
NOC LISTOPADOWA - 108 min.

Obsada:
CYRANO DE BERGERAC - Piotr Fronczewski, Liliana Głąbczyńska, Marek Kondrat, Edmund Fetting, Damian Damięcki, Krzysztof Kowalewski, Aniela Świderska, Grzegorz Wons, Wiktor Zborowski, Marek Obertyn oraz Cezary Morawski, Ryszard Olesiński, Wiesław Stefaniak, Andrzej Szenajch, Stanisław Górka, Jacek Kałucki, Wojciech Kosiński, Wojciech Machnicki, Jan Tomaszewski, Marcin Troński, Wojciech Wysocki, Krystyna Wachełko-Zaleska, Adam Ferency, Marian Friedmann
FERDYDURKE - Jan Peszek, Jerzy Binczycki, Tadeusz Malak, Andrzej Kozak, Jerzy Radziwiłowicz, Jan Frycz, Krzysztof Jędrysek, Rafał Jędrzejczak, Krzysztof Wojciechowski, Marcin Sosnowski, Paweł Kruszelnicki, Katarzyna Walter, Izabela Olszewska, Andrzej Buszewicz, Anna Polony, Ryszard Sobolewski, Jerzy Grałek, Piotr Cyrwus, Ewa Kolasińska, Henryk Majcherek, Magda Jarosz, Bogdan Kiziukiewicz, Zofia Więcławówna, Ewa Ciepiela, Elżbieta Willówna, Dariusz Gniatkowski, Beata Malczewska
ICH CZWORO - Anna Seniuk, Wojciech Pszoniak, Jerzy Stuhr, Lidia Korsakówna, Hanna Orsztynowicz, Anna Dziadyk-Dymna, Maria Żabczyńska
KŁOPOTY TO MOJA SPECJALNOŚĆ - Jerzy Dobrowolski, Barbara Brylska, Leszek Herdegen, Zdzisław Wardejn, Joachim Lamża, Marek Frąckowiak, Alfred Freudenheim, Zbigniew Buczkowski, Edward Dziewoński, Janusz Bylczyński, Krzysztof Majchrzak, Włodzimierz Stępiński, Piotr Komorowski, Jan Mateusz Nowakowski, Izabella Zubek, Jan Himilsbach, Jerzy Tobiasz, Lech Adamowski, Wiesław Adamowski, Jerzy Celiński, Jacek Ryniewicz
NOC LISTOPADOWA - Jan Nowicki, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Zofia Jaroszewska, Jerzy Stuhr, Barbara Bosak

Reżyseria:
CYRANO DE BERGERAC - Krzysztof Zaleski
FERDYDURKE - Maciej Wojtyszko, Stanisław Zajączkowski
ICH CZWORO - Tomasz Zygadło
KŁOPOTY TO MOJA SPECJALNOŚĆ - Marek Piwowski
NOC LISTOPADOWA - Andrzej Wajda

Rok produkcji:
CYRANO DE BERGERAC - 1980
FERDYDURKE - 1985
ICH CZWORO - 1977
KŁOPOTY TO MOJA SPECJALNOŚĆ - 1978
NOC LISTOPADOWA - 1978

Data premiery: 14.01.2013
Dźwięk: MONO
Wersja językowa: polska
Format obrazu: 4:3