Tajny współpracownik - Teatr Telewizji - DVD
- Producent:TVP
- Kategoria:FILMY na DVD » Film polski » teatr
-
Dostępność: Zazwyczaj 24 godz.
Wstrząsająca historia cennego dla UB agenta, który doprowadził do wielu aresztowań, wyroków śmierci i osobistej tragedii, nie wahając się nawet wydać własnego brata. Opowieść o tajnym współpracowniku, który dzięki doskonałemu kamuflażowi pozostawał przez wiele lat nierozpoznanym przez otoczenie donosicielem bezpieki.
FILM POLSKI
Tytuł oryginalny: Tajny współpracownik
Wydanie: 1 DVD
Reżyseria: Krzysztof Lang
Opis: Wstrząsająca historia cennego dla UB agenta, który doprowadził do wielu aresztowań, wyroków śmierci i osobistej tragedii, nie wahając się nawet wydać własnego brata. Opowieść o tajnym współpracowniku, który dzięki doskonałemu kamuflażowi pozostawał przez wiele lat nierozpoznanym przez otoczenie donosicielem bezpieki.
Na początku 1950 roku uczeń płockiego gimnazjum, szantażowany odpowiedzialnością karną za kontakty z bratem, żołnierzem 6. Brygady Wileńskiej, podpisał deklarację współpracy.
Już pierwsza akcja młodego agenta, działającego na Podlasiu, przyniosła resortowi sukces. Pod pozorem spotkania z bratem "Małachowski" - ukryty później pod pseudonimem "Michał" - zlokalizował miejsce obozowania partyzantów i wskazał je UB, powodując obławę i likwidację pododdziału porucznika "Brzaska". Jego informacje umożliwiły też rozpracowanie całej siatki współpracowników oddziału "Huzara" i "Brzaska" w rejonie Jabłonny Lackiej, w wyniku czego aresztowano 64 osoby.
Spektakl pokazuje też, jak aparat bezpieczeństwa dbał o agentów, obciążając innych ich winami dla uwiarygodnienia swoich ludzi w środowisku, w którym działali.
Późniejszy los tajnego współpracownika nadal wyznaczali jego przełożeni. W PRL zrobił karierę partyjną i został wicedyrektorem wrocławskiej szkoły średniej. Był także cenionym w dolnośląskim środowisku poetą, którego tragicznie realna twórczość, cytowana w spektaklu, miała swoje źródło w agenturalnej przeszłości. Zmarł kilka dni po wprowadzeniu stanu wojennego, uznany za "zasłużonego pedagoga i wychowawcę młodzieży".
Dodatki: bezpośredni dostęp do scen
Format i język dźwięku: polski (Dolby Digital 2.0)
Napisy: angielskie
Format obrazu: 16:9
Czas: 72 minut
Rok produkcji: 2008